"Kamienne znaki". Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 02.11.2022 08:40
Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 09:11
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wolontariusze ze Stowarzyszenia Magurycz wyremontowali już niemal trzy tysiące nagrobków na 150 cmentarzach w Polsce i za granicą
Wolontariusze ze Stowarzyszenia Magurycz wyremontowali już niemal trzy tysiące nagrobków na 150 cmentarzach w Polsce i za granicą, Autor - Shutterstock/Fotokon
Wyremontowali już niemal trzy tysiące nagrobków Polaków, Ukraińców, Żydów i Niemców na 150 cmentarzach w Polsce i za granicą, które pozostały bez opieki. Mowa o wolontariuszach Stowarzyszenia Magurycz z Beskidu Niskiego. Działalność społeczną od 36 lat prowadzi Szymon Modrzejewski, który wiele lat temu przeniósł się z Warszawy do Nowicy. Jak mówi, chodzi o przywracanie pamięci i jej pielęgnowanie. 

- Wszystkie te nagrobki są szczególne. I te, którymi się zajmowaliśmy, i te, którymi się zajmiemy... i te, którymi się nigdy nie zajmiemy. Są szczególne z bardzo prostej przyczyny, ponieważ są znakiem czyjegoś życia - mówi w reportażu "Kamienne znaki" Szymon Modrzejewski. 

POSŁUCHAJ

25:39

Monika Chrobak "Kamienne znaki" (Reportaż w Jedynce)

- Ta rzeczywistość, niezależnie od tego, czy nam się podoba czy nie, ale szukałbym oczywiście tych dobrych jej stron, jest częścią wysiłku ludzi, którzy nastąpili przed nami - zaznacza. - Pamięć nie jest wieczna, ale na pewno możemy ją przedłużyć, mając nadzieję, że dla społeczeństw, którym pamięć jest potrzebna, będzie to miało znaczenie - dodaje. 

Ochrona dziedzictwa kulturowego

Nagrobki, tworzone głównie z piaskowca, uległy czasowi i przyrodzie. Wolontariusze szukają ich połamanych części, aby je na nowo złożyć, i uzupełniają ewentualne ubytki. Nazwa "Magurycz" pochodzi od góry nieopodal wsi Bartne, gdzie przez wieki pozyskiwano piaskowiec, służący za materiał na żarna, kamienie młyńskie, nagrobki i krzyże.

Tamtejsi kamieniarze słynęli w całej okolicy ze swego kunsztu, i do tej tradycji - pracy z kamieniem i w kamieniu - nawiązuje stowarzyszenie. Idea ta służy więc ochronie dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki sepulkralnej cmentarzy wyznaniowych, przydrożnej architektury sakralnej oraz sztuki cerkiewnej.

źródło: Agnieszka Dyrek/Youtube 

Czytaj również: 

Reportażyści studia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Tytuł reportażu: "Kamienne znaki"

Autor: Monika Chrobak

Data emisji: 1.11.2022

Godzina emisji: 23.10

kh/kor


Teatr Polskiego Radia
Teatr Polskiego Radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.